Mapa

Login Form

    

Grillowanie to ulubione zajęcie Polaków, kiedy tylko robi się ciepło  Zdziwił się zielonogórzanin, który skorzystał z okazji pogody i miejsca na działce, i zorganizował grilla. Towarzyskie spotkanie zakończyło się mandatem w wysokości pół tysiąca złotych. To przestroga dla innych. Tak nie można się zachowywać.

O sprawie poinformowała zielonogórska Straż Miejska, do której zwrócił się mieszkaniec Zielonej Góry. Mężczyzna podczas spaceru zauważył podrzucone przy ul. Bocianiej śmieci. Nie od razu zawiadomił straż, ale dał szansę właścicielowi wypełnionego kartonu na zabranie odpadów.

– Śmieci były zapakowane w karton, na którym przyklejona była etykieta kurierska z danymi adresata. Mężczyzna zrobił zdjęcie odpadów i mając nadzieję na ich uprzątnięcie, wysłał je na podany na etykiecie numer telefonu – relacjonują strażnicy miejscy.

Okazało się, że niedługo po tym odpady zniknęły, ale kilka godzin później mężczyzna zobaczył je kiedy przechodził ulicą Księdza Kazimierza Michalskiego. Zobaczył tam ten sam karton wrzucony w krzaki.

– Tym razem z kartonu oderwana była etykieta, jednak nie było wątpliwości, że są to te same odpady – opisują sprawę strażnicy, którzy otrzymali wtedy zgłoszenie. Funkcjonariusze namierzyli właściciela odpadów i spotkali się z nim. Właściciel śmieci przyznał, że pochodzą z jego ogródka działkowego.

Za wyrzucenie odpadów w krzaki został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych i sprzątnął śmieci. Strażnicy miejscy przestrzegają przed takimi zrachowaniami.

Warto przypomnieć, że na ogródkach działkowych nie wolno zakłócać spokoju sąsiadom i trzeba pamiętać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Zabronione są grille murowane, aby w razie niekorzystnego wiatru nie zadymiać działki sąsiada, grill przenośny w takiej sytuacji można przestawić, aby nie utrudniać wypoczywania innym. Nie można też korzystać z działki znajomego, podczas nieobecności działkowca lub jego rodziny. Ponadto, regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych zabrania palenia ognisk. Trzeba też pamiętać gdzie nie można grillować.

 - Na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozniecać ognia i korzystać z otwartego płomienia, chyba że w miejscu do tego przeznaczonym – mówi o tym art. 30 pkt 3 Ustawy o lasach. Za rozpalenie grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można zapłacić karę od 20 do 5000 złotych.