Mapa

Login Form

  

Tej wiosny przymrozki dają w kość. Noc ze środy 9 maja  na czwartek 10 maja minęła z ujemną temperaturą na północy i wschodzie kraju. A tymczasem zbliżają się zimni ogrodnicy i zimna Zośka.

Wygląda na to, że aura z zimnymi nocami i porankami, która nastała za sprawą mroźnego powietrza napływającego ze Skandynawii, tak szybko nie minie. Instytut Meteorologii i  Gospodarki Wodnej w Warszawie wydal dla Łodzi ostrzeżenie o spadku temperatury poniżej 0 st. C w czwartkową -10 maja - noc. Prognozowane były 2    stopnie Celsjusza poniżej zera przy gruncie.

A przymrozki mają jeszcze prawo wystąpi w kolejnych dniach. Zbliżają się tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka, czyli okres chłodów w maju z ujemną temperaturą w nocy i nad ranem. Przypada na 12 maja w imieniny Pankracego, 13 maja - Serwacego, 14 maja - Bonifacego oraz 15 maja, gdy świętują Zofie. Ze wstępnych prognoz wynika, że przygruntowe przymrozki powrócą.

Temperatura, która spadała poniżej zera st. C w kwietniowe noce, wyrządziła straty w sadach, na polach, także w przydomowych czy działkowych uprawach.

- Pomarzły azalie, winogrono, wiśnie. Żal mi zwłaszcza jabłoni, które w tym roku wyjątkowo obficie obsypały się kwiatami. Orzech wygląda tak, jakby go ktoś podpalił - rozpacza właścicielka działki w rodzinnych ogrodach działkowych na Retkini. - Dopiero gdy opadną zmarznięte zawiązki owoców, okaże się jak wysokie będą straty.

- Szczególne ucierpiały jabłonie, grusze, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, porzeczki, agrest, borówki amerykańskie, truskawki, poziomki. Gdyby przymrozki wróciły, wyrządziłyby kolejne szkody. Na polach wzeszła kukurydza, ziemniaki. W warzywnikach są już posadzone ogórki, pomidory, selery, dynie, arbuzy, które są wrażliwe na zimno. Przymrozki mogą je zniszczyć - mówi Zdzisław Cyganiak, obserwator pogody.

Tej wiosny przyroda nie ma lekko. Pogoda jest zmienna, dynamiczna. Upały, przyspieszona o 18 - 24 dni wegetacja, przymrozki, które zniszczyły wcześniej niż zwykle rozwijające się rośliny. Po obfitej w deszcz wczesnej wiośnie powoli zaczyna się susza, w regionie łódzkim nie padało od dwunastu dni.

A przymrozki mogą zmrozić wiele upraw. Minus 2 stopnie może jeszcze wystąpić w najbliższych dniach.